Posted on

Jako, że w każdej beczce miodu musi znaleźć się miejsce na przysłowiową łyżkę dziegciu, po wpisie na temat zalet księgowej TU przyszła kolej na 3 główne wady zatrudnienia samodzielnej księgowej w firmie. Alternatywną bowiem dla samodzielnej księgowej jest biuro rachunkowe lub rachunkowość z pomocą oprogramowań. Być może któreś z tych rozwiązań będzie dla Ciebie lepsze?

Jako samodzielni księgowi chcemy zapewnić Wam jak najwięcej przydatnych informacji do podjęcia strategicznych decyzji w przedsiębiorstwie! Zapraszamy do przeczytania dzisiejszego wpisu.

Zaleta biura, wadą księgowej

Pierwszą wada zatrudnienia księgowej okazuje się jednocześnie, naszym zdaniem, największa zaleta biura rachunkowego tzn.: nad Twoim problemem pochyli się sztab ludzi, a nie tylko jedna osoba. Sztab księgowych oferuje również większe doświadczenie i wiedzę, co oznacza możliwość doradztwa dla Twojej firmy. Nie bez powodu mówi się: co dwie głowy to nie jedna 😉 Prawdopodobieństwo popełnienia błędu również jest mniejsze, gdyż w dobrym biurze rachunkowym dokumenty Twojej firmy przechodzą przez kilka rąk.

samodzielna księgowa Warszawa - wady

Samodzielna księgowa nie ponosi odpowiedzialności

W przypadku zatrudnienia księgowej, za wszystko odpowiadasz sam. Ubezpieczenie OC nie jest bowiem obligatoryjne w przypadku księgowych na etacie. Muszą je natomiast posiadać wszystkie biura rachunkowe. Według prawa pracownika możesz jednak obciążyć kosztami do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia. Jeśli potencjalny błąd będzie Cię kosztował tylko tyle, nie jest to dla Ciebie wada – oszacuj ryzyko lub zatrudniaj księgowego z ważnym ubezpieczaniem OC! Dowiedz się też o sumie tegoż ubezpieczenia oraz zdarzeń, od których jesteś chroniony.

samodzielna księgowa nie ponosi odpowiedzialności za błędy

Księgowa to prawdopodobnie większe koszty

Oczywistym jest, że zatrudniając pracownika na etacie musisz mu stworzyć miejsce pracy. Samodzielna księgowa musi mieć własne biurko, komputer, programy księgowe, niezbędne pomoce biurowe oraz być może również narzędzia takie jak drukarka i skaner. Jeśli Twoja dopiero startuje, stworzenie miejsca kolejnemu pracownikowi może być wyzwaniem. Ale spokojnie, to dopiero pierwsza kategoria kosztów! Pracownikowi na etacie musisz co miesiąc wypłacać pensję, odprowadzać składki do ZUS, kierować na badania wstępne i okresowe. Co więcej, nawet jeśli samodzielna księgowa będzie na urlopie, Ty i tak musisz zapłacić jej pensję. Kiedy księgowa będzie na „chorobowym” – będziesz musiał wypłacić wynagrodzenie za pierwsze 33 dni w roku.

Dla unaocznienia wysokości kosztów:

Przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Księgowa/ Księgowy wynosi 5 600 zł i jest o 900 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Dane pochodzą z serwisu: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/finanse-ekonomia/ksiegowa-ksiegowy

Nie można jednak wykluczyć, że zatrudnienie księgowej Ci się opłaca. Jeśli w Twojej firmie w obiegu jest mnóstwo dokumentów (biuro rachunkowe zazwyczaj rozlicza się od ilości dokumentów) lub jesteś już na etapie pełnej księgowości – księgowa na etacie faktycznie może być tańsza niż korzystanie z usług biura rachunkowego.

samodzielna księgowa Warszawa - koszty zatrudnienia

Mamy nadzieję, że wpis okazał się pomocny! Zgodnie z obietnicą, niedługo pojawią się kolejne wpisy z tej serii. Życzymy rozsądnych wyborów i rzetelnych kandydatów na stanowisko księgowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *