Posted on

Ponoć dobrą księgową doceni tylko ten, kto ją stracił – księgowa to bowiem osoba, która dba o pragmatyzm, kiedy Ty, jako właściciel firmy możesz tworzyć wizję i strategię rozwoju. Profesjonalna obsługa księgowości zapewnia Ci spokój, pilnuje terminów, podpowiada optymalne finansowe rozwiązania. W teorii.

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony próbie odpowiedzi na pytanie: „Jak znaleźć dobrą samodzielną księgową w Warszawie?”. Dlaczego akurat stolica? Prywatnie jesteśmy związani z tym rynkiem i zdążyliśmy już poznać nieco jego specyfikę. Jeśli więc szukasz księgowej – zaopatrz się w kubek herbaty, ponieważ ten artykuł traktuje o sprawie dość szczegółowo.

Spis treści:

 1. Umiejętności twarde księgowej
 2. Umiejętności miękkie księgowej
 3. Samodzielna księgowa to również Twój doradca!
 4. Wymagania na stanowisku samodzielnej księgowej

Umiejętności twarde księgowej

Do 10 sierpnia 2014 roku każdy kto chciał pracować w zwodzie samodzielnego księgowego musiał posiadać Licencje Ministra Finansów. Obecnie biuro rachunkowe może otworzyć każdy – nie, to nie jest żart. Każdy, kto uważa swoje umiejętności za wystarczające do prowadzenia tego typu działalności. W związku z tym warto sprawdzić czy księgowa posiada odpowiednie kwalifikacje. Najpowszechniejsze to:

 • Licencja Ministra Finansów – certyfikat księgowy. Wielu księgowych z wieloletnim stażem posiada dokument wydany przez ministerstwo finansów. Obecnie licencja ta jest jednym z wielu dokumentów, która potwierdza zdobycie odpowiednich kwalifikacji.
 • Certyfikaty Centrum Informacji Księgowej. Organizacja zajmuje się certyfikowaniem biur rachunkowych i księgowych. Prowadzi egzaminy dla księgowych oraz weryfikuje biura rachunkowe pod kątem określonych kryteriów, nadając odpowiedni certyfikat. Co więcej organizacja prowadzi największą bazę certyfikowanych księgowych w Polsce – dostępna pod adresem: www.cik.org.pl.
 • Potwierdzenia szkoleń i kursów księgowych. Kursy i szkolenia, które przebyła księgowa informują przedsiębiorcę, że jest to osoba świadoma wciąż zmieniającego się otoczenia prawnego i biznesowego. Jest to bardzo ważne szczególnie w branży księgowej, w której przepisy zmieniają się bardzo często.

Informacje o certyfikatach zaczerpnięte ze strony: https://www.biura-rachunkowe.waw.pl/artykul/jak-wybrac-odpowiednie-biuro-rachunkowe-1

CV profesjonalnej księgowej

Poza wiedzą teoretyczną, a może nawet „ponad” znajduje się doświadczenie i specjalizacja. Tutaj hierarchizacje zostawiamy Tobie, czytelniku. Przykładowo inaczej prowadzi się księgowość małego sklepu odzieżowego, inaczej rozlicza się działalność startupu oferującego innowacyjny produkt. Warto więc spojrzeć na CV kandydata pod kątem specyfiki działalności firm, w których pracował uprzednio. Jeśli spodziewasz się w swoim przedsiębiorstwie faktur nietypowych np.: za reklamę na Instagramie, zadaj pytanie związane z tym tematem na rozmowie rekrutacyjnej/konsultacji z biurem, potencjalną księgową. Pragniemy przy tym zaznaczyć, że nie posiadamy wiedzy z zakresu rekrutacji, potraktuj to jako radę!

Umiejętności miękkie księgowej

Największą wadą umiejętności miękkich (odmiennie do umiejętności twardych) jest fakt, że umiejętności miękkie nie są mierzalne. Można je jednak sprawdzić, np. przez zorganizowanie scenki/zadania. Ale co to właściwie jest? To inaczej zdolności osobiste i interpersonalne, cechy oraz umiejętności społeczne, które warunkują to, jak dana jednostka się zachowuje, integruje, organizuje pracę. Jakie cechy powinna mięć więc samodzielna księgowa?

Portal „Schronisko dobrych treści” zauważył, że istotna jest wytrzymałość psychiczna. Dość nietypowe w tym zawodzie, prawda? Sytuacja robi się klarowana kiedy wspomnieć, że praca w księgowości ulega pewnej sezonowości –  są dni, gdy „ludzie z księgowości”, potrafią mieć kilkukrotnie większą liczbę zadań, niż w innym okresie.

Według nas jeśli w przyszłości mamy zamiar uczynić naszego księgowego również naszym przedstawicielem do spraw związanych z finansami firmy, ważna jest również wysoka kultura osobista i profesjonalna autoprezentacja. Niezastąpiona będzie w tym umiejętność poprawnego wypowiadania się, formułowania swoich myśli.

Trzecia grupa cech jaką warto wyróżnić to: sumienność, odpowiedzialność, uczciwość, obowiązkowość i terminowość, z naciskiem na terminowość. Oczywiście idealni księgowi NIE istnieją, a osoba o dużej charyzmie może być równie efektywna w pracy o ile posiada zdolność do tzn.: „deep work”. Jednak kiedy już na etapie rozmowy rekrutacyjnej pojawiają się „RED FLAGS” np.: rozbieżności miedzy CV, a przekazem werbalnym, przedsiębiorco uciekaj.

Mamy świadomość, że będąc początkującym przedsiębiorcom musisz wejść teraz w role rekrutera, dlatego podrzucamy przydatny filmik:

Samodzielna księgowa to również Twój doradca!

Zawód księgowego wciąż mylnie kojarzy się z rytyną, schematycznym myśleniem i powtarzalnością – owszem, jest to duża część tej profesji, ale nie jedyna. W wielu przypadkach księgowy staje się finansowym doradcą przedsiębiorstwa.

W języku angielskim istnieją dwa słowa: „bookkeeper” oraz „accountant”, które przez niedbałość tłumaczymy jako „księgowy”. Ich znaczenie różni się jednak, bowiem bookkeeper to osoba odpowiedzialna za rachunkowość w znaczeniu księgowania dokumentów itp., natomiast accountant obejmuje zarządzanie strategią finansową i doradztwo.

Mamy nadzieję, że ta anegdota obrazuje Ci jakiego księgowego szukasz 😉

Warto zainteresować się biurem/kandydatem na księgową, którzy potrafią pomóc z zarejestrowaniem firmy, zmianą jej formy prawnej oraz pozyskać pieniądze z dotacji. Nawet jeżeli obecnie nie planujesz przekształcać swojej firmy np.: w spółkę, lepiej jest od razu związać się z biurem/osobą, które będzie w stanie nadążyć za rozwojem Twojej firmy.

narada samodzielnych księgowych

Wymagania na stanowisku samodzielnej księgowej

Pora na szybki research Twojej konkurencji. Postanowiliśmy „wyruszyć w teren” i zbadać jakie wymagania najczęściej deklarują firmy w ofertach pracy dla księgowych. Nie wiemy oczywiście w jakiej działasz branży oraz jak zaawansowana księgowość jest Ci potrzebna, więc uogólniliśmy nieco nasze założenia w poszukiwaniach. Na podstawie ofert pracy z serwisu Pracuj.pl wypunktowaliśmy poniżej najczęściej spotykane wymagania na stanowisko księgowej na terenie Warszawy:

 • minimum 2 letnie/ 3 letnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego;
 • wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym lub wykształcenie wyższe kierunkowe
 • praktyczna znajomość przepisów rachunkowych
 • znajomość języka angielskiego na poziomie prowadzenia korespondencji mailowej oraz rozmowy biznesowej
 • umiejętności analityczne i przedsiębiorczość
 • rzetelność i sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków
 • dobra znajomość pakietu MS Office (w szczególności Outlook, Excel, Word)
 • odpowiedzialność, sumienność i systematyczność w realizacji zadań
 • wysoki poziom uczciwości i etyki zawodowej
 • dokładność, skrupulatność, cierpliwość, energiczność

Często wymieniane były także umiejętności obsługi specjalistycznych programów księgowych jak np.: Symfonia, jednak ze względu na zróżnicowanie programów nie ujęliśmy tego wymagania w statystce.

To już wszystko co dla Was przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że wpis okazał się przydatny, a poszukiwanie osoby na stanowisko samodzielnej księgowej stanie się prostsze. Zachęcamy do zapoznania się w pozostałymi wpisami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *