Posted on

Przedsiębiorco! Zastanawiasz się nas utworzeniem etatu samodzielnej księgowej w swojej firmie, ale nie wiesz ile dokładnie będzie Cie to kosztować? Rozważasz też skorzystanie z usług zewnętrznych np.: biura rachunkowego. Co będzie dla Ciebie korzystniejsze? Zrobiliśmy symulacje! Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Możesz zatrudnić pracowników w oparciu o różnorodne umowy: o pracę, o dzieło i na zalecenie. W zależności od rozmaitych aspektów, koszt zatrudnienia pracownika także jest zmienny. Biorąc jednak pod uwagę, że zawód księgowej z reguły podlega umowie o pracę, przyjęliśmy właśnie takie założenie.

Inne popularne artykuły:

Ile kosztuje księgowa NETTO?

Przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Księgowa/ Księgowy wynosi 5 600 zł brutto i jest o 900 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Dane pochodzą z serwisu: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/finanse-ekonomia/ksiegowa-ksiegowy

Zatem netto samodzielna księgowa wyniesie Cię 4036 zł i taką sumę użyjemy w dalszych kalkulacjach. To również kwota, którą pracownik dostaje na rękę.

ile kosztuje księgowa w Warszawie

Teraz pora na szczegółowe obliczenia różnicy między kosztem księgowej netto, a całkowitym kosztem jej wynagrodzenia, które ponosi przedsiębiorca. Jak wiadomo, przy umowach o pracę składki ZUS są potrącane z wynagrodzenia pracownika, jak również z kieszeni przedsiębiorcy, podatek natomiast płacony jest przez pracodawcę na konto Urzędu Skarbowego – co prezentuje poniższa kalkulacja:

  • składka emerytalna pokrywana przez pracodawcę: 547 zł
  • składka rentowa pokrywana przez pracodawcę: 364 zł
  • ub. chorobowe pokrywane przez pracodawcę: 94 zł
  • składka na FP pokrywana przez pracodawcę: 137 zł
  • składka na FGŚP pokrywany przez pracodawcę: 6 zł
  • podatek: 361 zł

Łączne koszty składek i podatku wynoszą zatem 2710 zł (po zaokrągleniu). Przy czym stopa procentowa dla ub. wypadkowego jest różna w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Podsumowując: „czyste” wynagrodzenie księgowej wynosi wg danych statystycznych 4036 zł, natomiast po doliczeniu składek koszty zatrudnienia samodzielnej księgowej wynosi: 6746 zł.

koszty związane z samodzielną księgową na etacie

Inne koszty związane z samodzielną księgową na etacie:

Tutaj podamy tylko kategorie kosztów, ponieważ konkretne kwoty zależą od mnóstwa zmiennych. Nie mniej jednak, będąc przedsiębiorcą, z pewnością łatwo je oszacujesz przez pryzmat założeń przyjętych w Twojej firmie. A mowa o:

  • koszt komputera
  • koszt drukarki, skanera, faksu (jeśli potrzebne)
  • koszt oprogramowania dla księgowej
  • koszt biurka i akcesoriów w miejscu pracy

Samodzielna księgowa – czy to się opłaca?

Zadajemy sobie sprawę, że powyższy artykuł nie brzmi zachęcająco, nie mniej jednak samodzielny księgowy na etacie to wciąż często spotykany element kadry pracowniczej – musi się to zatem opłacać! Jednak, jak podpowiada logika, pod pewnymi warunkami. Np.: jeśli w Twojej firmie w obiegu jest mnóstwo dokumentów (biuro rachunkowe zazwyczaj rozlicza się od ilości dokumentów) lub jesteś już na etapie pełnej księgowości – księgowa na etacie faktycznie może być tańsza niż korzystanie z usług biura rachunkowego.

Mamy nadzieję, że wpis okazał się pomocny! Zgodnie z obietnicą, niedługo pojawią się kolejne wpisy z tej serii. Życzymy rozsądnych wyborów i rzetelnych kandydatów na stanowisko księgowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *